HALL OF FAME

RED

record holders and complete results

COURSE RECORD

MEN

Dylan Bowman (USA)
Dylan Bowman (USA)17:51:50

COURSE RECORD

WOMEN

Francesca Canepa (ITA)
Francesca Canepa (ITA)22:49:33

Men

  1. Kazufumi Ose (JPN) 18:38:58
  2. Gregoire Curmer (FRA) 18:55:50
  3. Luca Manfredi Negri (ITA) 19:30:37
  4. Gergard Schiemer (AUT) 20:45:29
  5. Zdeněk Hruška (CZE) 21:19:27

Women

  1. Katja Kegl Vencelj (SLO) 23:16:54
  2. Federica Boifava (ITA) 24:25:38
  3. Dariia Bodnar (UKR) 24:46:37
  4. Linda Tekeliová (CZE) 26:01:36
  5. Federica Menti (ITA) 26:06:21
Complete results 2019: RED

Men

  1. Paul Giblin (SCO) 21:06:53
  2. Luca Moro (ITA) 21:36:32
  3. Péter Gyurkó (HUN) 21:50:53
  4. Kaloyan Chanev (BUL) 21:52:31
  5. Aljoša Smolnikar (SLO) 21:55:39

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 22:49:53
  2. Katja Kegl Vencelj (SLO) 23:25:44
  3. Klara Bajec (SLO) 27:20:12
  4. Katrin Grieger (GER) 28:30:46
  5. Maja Blašković (CRO) 29:04:13
Complete results 2018: RED

Men

  1. Dylan Bowman (USA) 17:51:50
  2. Oliviero Bosatelli (ITA) 18:54:31
  3. Paul Giblin (SCO) 19:21:56
  4. Peter Kienzl (ITA) 19:52:44
  5. Gerhard Schiemer (AUT) 20:10:19

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 23:34:27
  2. Alenka Pavc (SLO) 24:52:58
  3. Ulrike Striednig (AUT) 25:07:21
  4. Viorica Malai (MDA) 26:47:59
  5. Marija Trontelj (SLO) 27:37:48
Complete results 2017: RED

Men

  1. Thomas Wagner (AUT) 19:49:43
  2. Toni Vencelj (SLO) 20:19:55
  3. Jay Aldous (USA) 20:25:24
  4. Tomm Zechmeister (GER) 21:45:15
  5. Martin Halasz (SVK) 21:48:27

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 24:12:22
  2. Julia Boettger (GER) 24:54:52
  3. Denise Bourassa (USA) 25:06:57
  4. Ulrike Striednig (AUT) 26:39:56
  5. Mikiko Yatsuhashi (JPN) 29:43:25
Complete results 2016: RED

Men

  1. Marjan Zupančić (SLO) 21:08:50
  2. Thomas Wagner (AUT) 22:57:48
  3. Mário Jakúbek (SVK) 24:30:10
  4. Tilen Potočnik (SLO) 24:40:21
  5. Matej Končnik (SLO) 24:42:51

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 23:39:47
  2. Judit Szabó (HUN) 27:36:34
  3. Nerea Martinez Urruzola (ESP) 28:08:46
  4. Anita Szimandl (HUN) 31:45:49
  5. Tadeja Krušec (CRO) 34:10:21
Complete results 2015: RED

Men

  1. Jay Aldous (USA) 20:31:39
  2. Paolo Massarenti (ITA) 22:04:16
  3. Enrico Viola (ITA) 23:04:32
  4. Duje Lekšić (CRO) 23:41:08
  5. Jakub Ridel (CZE) 24:38:39

Women

  1. Marta Poretti (ITA) 26:11:18
  2. Marjeta Gomilšak (SLO) 27:54:45
  3. Helena Fric Križanec (SLO) 31:39:26
  4. Tatiana Maslova (RUS) 32:44:05
  5. Monika Vavrochova (CZE) 33:15:20
Complete results 2014: RED

Men

  1. Mauricio Križmanić (CRO)
  2. Enrico Viola (ITA)
  3. Matevž Slapničar (SLO)
  4. Mitja Gleščić (SLO)
  5. Marjan Vilhar (SLO)

Women

  1. Tadeja Krušec (CRO) 34:02:01
  2. Anna Őrsi (HUN) 39:53:45
  3. Marjeta Gomilšak (SLO) 40:37:16
  4. Mirjana Kmačić Pellizzer (CRO) 41:46:52
  5. Paola Pin (ITA) 42:01:38
Complete results 2013: RED

BLUE

record holders and complete results

COURSE RECORD

MEN

Roberto Mastrotto (ITA)
Roberto Mastrotto (ITA)11:31:55

COURSE RECORD

WOMEN

Elizaveta Ershova (USA)
Elizaveta Ershova (USA)14:24:32

Men

  1. Aleš Sedlák (CZE) 11:53:48
  2. Aljoša Smolnikar (SLO) 12:21:11
  3. Marin Mandekić (CRO) 12:21:12
  4. Josip Stipčević (CRO) 13:08:36
  5. Martin Halasz (SVK) 13:25:02

Women

  1. Ingrid Nikolesić (CRO) 14:32:43 
  2. Aysen Solak (TUR) 14:50:06
  3. Ines Jozić (CRO) 15:07:51
  4. Mirela Kristek (CRO) 15:44:57
  5. Miluša Bošković (MNE) 15:55:17
Complete results 2019: BLUE

Men

  1. Roberto Mastrotto (ITA) 11:31:55
  2. Martin Halasz (SVK) 11:42:57
  3. Carlo Salvetti (ITA) 11:51:29
  4. Tilen Potočnik (SLO) 12:30:05
  5. Peteris Grivins (LAT) 13:11:05

Women

  1. Kamila Głodowska (POL) 15:38:07 
  2. Katja Drobež (SLO) 17:07:47
  3. Diana Surubaru (ROU) 17:08:53
  4. Angela Waters (NZL) 18:00:04
  5. Ieva Upmace-Grīviņa (LAT) 18:04:39
Complete results 2018: BLUE

Men

  1. Marjan Zupančić (SLO) 11:38:36
  2. Clément Barret (FRA) 11:55:28
  3. Piotr Choros (POL) 12:12:38
  4. Aljoša Smolnikar (SLO) 12:35:27
  5. Daniel Hernando Calleja (ESP) 12:53:23

Women

  1. Elizaveta Ershova (USA) 14:24:32
  2. Darija Bostjančić (CRO) 14:30:15
  3. Mirjana Kolac (CRO) 14:36:12
  4. Sara Trevisan (ITA) 14:55:26
  5. Mariya Nikolova (BUL) 15:15:00
Complete results 2017: BLUE

Men

  1. Petr Zakovsky (CZE) 11:57:33
  2. Alister Bignell (SUI) 12:00:00
  3. Marek Causidis (CZE) 12:23:26
  4. Nikola Horvat (CRO) 13:06:56
  5. Aleš Novak (SLO) 13:15:00

Women

  1. Jelena Brezak (CRO) 15:59:11
  2. Sanja Mladenović (CRO) 16:43:57
  3. Olga Puchkareva (CZE) 16:51:41
  4. Anna Kosova (RUS) 18:40:41
  5. Margit Hirtzy (AUT) 18:52:59
Complete results 2016: BLUE

Men

  1. Zdenek Kriz (CZE) 12:12:25
  2. Ivan Blečić (CRO) 13:05:40
  3. Juan Simonet Hernadez (ESP) 13:05:40
  4. Goran Modrušan (CRO) 13:21:15
  5. Aljoša Smolnikar (SLO) 13:32:20

Women

  1. Darija Bostjančić (CRO) 16:36:22
  2. Mirjana Kolac (CRO) 16:37:40
  3. Mateja Blažević (CRO) 16:44:13
  4. Marija Trontelj (SLO) 17:26:59
  5. Vlasta Mastrović (CRO) 17:39:43
Complete results 2015: BLUE

Men

  1. Zdenek Kriz (CZE) 12:10:27
  2. Goran Lesjak (CRO) 12:17:27
  3. Ivan Blečić (CRO) 12:29:56
  4. Stiven Vunić (CRO) 12:29:56
  5. Rok Erjavec (SLO) 13:21:37

Women

  1. Mateja Blažević (CRO) 15:49:58
  2. Paula Vrdoljak (CRO) 16:12:28
  3. Claire Shelley (GBR) 16:15:05
  4. Marija Trontelj (SLO) 16:15:05
  5. Neža Jurjavčić (SLO) 17:42:22
Complete results 2014: BLUE

Men

  1. Ivan Blečić (CRO) 14:53:19
  2. Ivo Rubinić (CRO) 15:51:08
  3. Jure Zmrzlikar (SLO) 16:17:23
  4. Aljoša Smolnikar (SLO) 16:34:50
  5. Mitja Volčanšek (SLO) 16:34:50

Women

  1. Nataša Aljančić (SLO) 18:52:34
  2. Marija Trontelj (SLO) 19:20:30
  3. Neža Jurjavčić (SLO) 22:09:03
  4. Barbara PIva (ITA) 23:57:34
  5. Dubravka Kukulj Papucci (CRO) 24:41:51
Complete results 2013: BLUE

GREEN

record holders and complete results

COURSE RECORD

MEN

Ivan Hrastovec (SLO)
Ivan Hrastovec (SLO)5:37:32

COURSE RECORD

WOMEN

Ajda Radinja (SLO)
Ajda Radinja (SLO)6:35:47

Men

  1. Matic Čačulovič (SLO) 5:43:35 
  2. Yury Shtankov (RUS) 5:44:36
  3. Donatello Rota (ITA) 5:47:29

Women

  1. Marcela Mikulecká (CZE) 7:47:47 
  2. Anela Muhtarević (BIH) 8:03:38
  3. Urška Šipec (SLO) 8:04:26
Complete results 2019: GREEN

Men

  1. Ivan Hrastovec (SLO) 5:37:32 
  2. Julien Chorier (FRA) 6:01:51
  3. Michael Geisler (AUT) 6:04:58

Women

  1. Anastasia Chelysheva (RUS) 7:22:10 
  2. Sabrina Rath (AUT) 7:30:21
  3. Evelyne Lachner (AUT) 7:48:41
Complete results 2018: GREEN

Men

  1. Johannes Klein (GER) 5:39:28
  2. Josip Stipčević (CRO) 6:13:13
  3. Nikola Horvat (CRO) 6:22:30

Women

  1. Graziana Pe’ (ITA) 7:23:00
  2. Viktorija Modrijan (SLO) 7:27:15
  3. Jelena Brezak (CRO) 7:37:30
Complete results 2017: GREEN

Men

  1. Sebastian Fuchs (GER) 6:31:06
  2. Marc Boivin (CAN) 6:39:39
  3. Mahmut Yavuz (TUR) 6:57:59

Women

  1. Ajda Radinja (SLO) 6:35:47
  2. Anita Waiß (AUT) 7:51:09
  3. Genevieve Beaudoin (CAN) 8:07:30
Complete results 2016: GREEN

Men

  1. Toni Vencelj (SLO) 5:43:00
  2. Damir Mesec (CRO) 5:56:32
  3. Tomica Kolenko (CRO) 5:57:43

Women

  1. Ajda Radinja (SLO) 6:39:15
  2. Ingrid Nikolesić (CRO) 7:15:34
  3. Nina Frelih (SLO) 7:41:27
Complete results 2015: GREEN

Men

  1. Vedran Dakić (CRO) 6:03:45
  2. Klemen Zupan (SLO) 6:22:44
  3. Mauricio Krizmanić (CRO) 6:25:12

Women

  1. Špela Strasser (SLO) 6:58:20
  2. Anita Vajda (HUN) 7:21:19
  3. Nancy Aburto (ITA) 7:30:48
Complete results 2014: GREEN

YELLOW

record holders and complete results

COURSE RECORD

MEN

Helio Fumo (POR)2:55:19

COURSE RECORD

WOMEN

Barbara Trunkelj (SLO)
Barbara Trunkelj (SLO)3:26:19

Men

  1. Helio Fumo (POR) 2:55:19
  2. Marjan Zupančić (SLO) 3:11:57
  3. Andrei Ivanescu-Gliga (ROU) 3:12:21

Women

  1. Barbara Trunkelj (SLO) 3:26:19
  2. Zorana Težak (CRO) 3:53:58
  3. Antonia Mielert (GER) 3:58:24
Complete results 2019: YELLOW

Men

  1. Matic Čačulovič (SLO) 3:19:35
  2. Lukas Schaffenrath (AUT) 3:31:28
  3. Kai Malzahn (AUT) 3:32:11

Women

  1. Barbara Trunkelj (SLO) 3:39:26 
  2. Maja Urban (CRO) 4:05:04
  3. Vana Čargonja (CRO) 4:20:49
Complete results 2018: YELLOW

Men

  1. Sebastijan Zarnik (SLO) 3:14:43
  2. Franck Manivoz (FRA) 3:26:43
  3. Igor Yovanovitch Gil (ESP) 3:27:38

Women

  1. Barbara Trunkelj (SLO) 3:42:16
  2. Stephanie Manivoz (FRA) 3:43:52
  3. Irene Zamboni (ITA) 4:18:42
Complete results 2017: YELLOW

Men

  1. Igor Yovanovitch Gil (ESP) 3:42:35
  2. Boštjan Vilčnik (SLO) 4:00:51
  3. Kristijan Zrinić (CRO) 4:21:27

Women

  1. Stephanie Manivoz (FRA) 3:59:49
  2. Hristina Kozareva-Leikeb (BUL) 4:05:49
  3. Marija Trontelj (SLO) 4:18:47
Complete results 2016: YELLOW